You are currently viewing יין ישראלי איכותי

יין ישראלי איכותי

גידול גפנים והכנת יין מהווים חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של ארץ ישראל. יין נוהגים לשתות בשמחות וחגים, והוא חלק בלתי נפרד מטקסים דתיים שונים. עם תחילתה של ההתיישבות היהודית היה צורך בהקמת יקבים וההעדפה היתה לייצור המוני שיאפשר לכולם לקנות יין. עם השנים וההתפתחויות הטכנולוגיות כאן בארץ גדל הייצור והשתבח. היום קל יותר מתמיד למצוא יין ישראלי איכותי ביקבים שמתבססים על גידולים מקומיים. 

לצד ההתפתחות הטכנולוגית והיכולות שהתרחבו, נוצרה בישראל גם תרבות יין חדשה. יותר אנשים מעריכים את הטעמים העמוקים, מבינים מה מוגש להם, ומפתחים טעם מורכב. כיום ניתן להנות מיין ישראלי משובח, שמגיע במשלוח עד הבית. 

הדרך לשפוט את איכות היין

ישנן דרכים רבות לתאר את יין. כשאנו טועמים יין אנו בוחנים את הפריכות, הארומה והגוף שלו, אך בסופו של דבר הפרמטר הכי חשוב הוא הטעם. ליינות לבנים, אדומים או רוזה, דרגות יובש ומתיקות משתנים.

אמנם קיימות דרגות איכות בעולם היין, אך יין טוב הוא קודם כל כזה שאתם תהנו ממנו וההנאה היא תוצאה של איזון, אורך, עומק, מורכבות וגימור. אף אחד מהמרכיבים הללו לא ניתן למדידה באופן אובייקטיבי לחלוטין והטעם הוא אישי. התפיסה של הטעמים הבסיסיים בלשון משתנה בין אדם אחד לאחר ובתהליך שפיטת הטעמים ישנם מספר גורמים שישפעו על החוויה האישית.

איזון

מתיקות, חומציות, טאנין ואלכוהול הם ארבעת חלקי היין שכולם מרגישים, גם אם הם לא יודעים לשים את האצבע על כל אחד מהם. האיזון מתייחס ליחס בין ארבעת המרכיבים כאשר יין מאוזן יהיה כזה שאף אחד מהמרכיבים לא יבלוט בו באופן מיוחד. כמובן, יתכן שאתם רגישים יותר בטעמים לעומת אחרים ואז תוכלו לחוש חוסר איזון בזמן שאחרים מרגישים שישנו איזון מושלם.

מבין ארבעת החלקים, הטאנין והחומציות הם האלמנטים שהופכים את היין למוצק יותר ולעומתם האלכוהול והסוכר הם אלו שהופכים אותו לרך. יחסי הגומלין בין המוצקות לרכות מהווים אינדיקטור לאיכות היין.

אורך

כשמדברים על אורך של היין, הכוונה אינה לגודל הבקבוק אלא כיצד היין עובר את החך והאם בזמן הטעימה אפשר לטעום אותו על הלשון. נבחן איזה טעם נשאר לאחר הלגימה. יינות איכותיים יהיו בעלי אורך חך ארוך וטעמם יורגש מרגע המפגש עם השפתיים ועד ל”אפטר טייסט” שלאחר הלגימה. 

עומק

גם העומק הוא מאפיין סובייקטיבי שיכול לעזור במדידת האיכות. יין איכותי יהיה בעל טעם מורכב, בולט, עם ריכוז גבוה של טעמים ומאפיינים מורכבים. העומק יכול להתייחס לארומה ולטקסטורה, והוא תוצאה של הליך התיישנות מדויק שמאפשר ליין להשיג את מלוא הפוטנציאל שלו. יין עמוק יהיה בעל שכבות של טעמים נפלאים.

מורכבות

אין שום בעיה עם יינות פשוטים, אך כשמדובר על איכות, היין ימשיך לחשוף עוד טעמים וישאיר רושם לאורך כל הדרך. מורכבות מתייחסת לריח ולטעם, שיוצרים יחדיו את הרושם הכללי. יין מורכב נחשב לרוב איכותי יותר והוא יעניק חוויית שתייה מרגשת.

סיום

הרושם שמשאיר היין בחלק האחורי של הפה לאחר הבליעה הוא ה”סיום”. ביין איכותי יורגשו הטעמים גם בשלב זה כאשר הם יכולים להיות פירותיים או חריפים. ככל שהטעם מורגש לאורך יותר זמן כך הסיום עשוי להיות איכותי יותר וזאת בתנאי שהטעם שנשאר חיובי. 

יין ישראלי איכותי לכל קטגוריה

הטכנולוגיה התקדמה עם השנים, אך גידול הענבים והכנת היין נשענים על פעולות עתיקות שבוצעו מאז ומתמיד. הקביעה האם היין איכותי או לא נעשית ביחס לקטגוריה אליה הוא משתייך ולשם כך רצוי להבין מהם המאפיינים הקלאסיים של כל אחת מהקטגוריות. 

הציפייה מהיין האדום היא שיהיה לו מרקם חלק ורך ורבדים עמוקים. יין הלבן צריך להיות בעל נוכחות מלאה במשאירה בו את ארומת הפרי ועליו להיות מעודן ורענן. יין רוזה נחשב לקליל מבין השלושה וארומת הפרי שלו מתוקה ובולטת. 

מבחינת התאמת היין לאירוע, בעוד שבעבר האדום היה שייך באופן מובהק לארוחות בשריות, הלבן לארוחות חלביות והרוזה לאירועים חגיגיים, היום כבר ברור שגבולות החלוקה הטשטשו. היום מקובל לשתות יין אדום גם בארוחות חלביות ולבן משתלב באירועי בשרים כאשר כלל אחד נשמר והוא האיכות. ברגע שהיין איכותי, הוא עומד היטב בפני עצמו וישלים את הטעם של כל מה שיוגש לצידו.

מהייצור ועד השמירה בבית – דאגה ליין איכותי

לגימת יין ישראלי איכותי מתחילה בנטיעת הכרם. בחירה במקום הנכון לכל כרם וההחלטה איזה זן לשתול היא קריטית לתהליך הייצור. הגפנים זקוקים להשקיה מדויקת, ולתשומת לב רבה לאורך כל הדרך והבציר חייב להתבצע בדיוק בזמן הנכון. ברגע שיש ענבים איכותיים, אפשר להתחיל במלאכת ההכנה.

עם הגעת הענבים ליקב מתחילה מלאכת ההפרדה והמעיכה. לאחר מכן עוברים הגרגרים והקליפות יחד עם חלק משאריות השזרות והזגים אל תוך מכלי התסיסה. כאן יש משמעות לתנאי ההתססה ונדרשת בחירה נכונה של מכלים ובקרה מתמדת של הטמפרטורה. 

פעולות נוספות אשר קשורות בתהליך הכנת היין יהיו כבישה, התססה ויישון. ברגע שכל הפעולות הסתיימו אפשר להתחיל לבקבק את היין לתוך הבקבוקים אותם ירכוש לבסוף הצרכן. נראה לעתים שזהו סוף התהליך, אך גם לאופן אחסון הבקבוקים ישנה משמעות.

יין לבן יישמר במיטבו כשהוא במקרר וכך גם רוזה. אין לנסות לקצר תהליכים על ידי הכנסה למקפיא לזמן קצר אלא לתת להם את התנאים הטובים ביותר. יין האדום יכול להיות מאוחסן מחוץ למקרר, במקום חשוך שאינו חם מדי. לאחר הפתיחה, אם נשאר יין בבקבוק, יש לסגור אותו היטב ולשמור אותו במקרר. ההמלצה היא לשתות ממנו לכל היותר שלושה ימים לאחר הפתיחה.

האחריות של היקב היא לאיכות מרגע בחירת הענבים ועד שהבקבוק נמסר ללקוח. לאחר מכן אפשר להנות מלגימה משובחת באירוע, ארוחה, בישיבה נינוחה לבד או במשותף וגם בבישול. הצלחתו של הבישול ביין טמונה גם היא באיכותו.

יין ישראלי איכותי במשלוח עד הבית

בעשורים האחרונים התפתחה תרבות יין בישראל וגם הדור הצעיר מבקש ליהנות מאיכות בלתי מתפשרת. לצד הערכת האיכות, ישנו צעד נוסף והוא רכישת יין מיקבי בוטיק ורכישה שמתבצעת באופן דיגיטלי. היום אפשר ליהנות מיינות איכותיים ביותר כשאלו מגיעים במשלוח עד הבית. במקרה זה הדאגה של היקב היא לכך שכל לקוח יקבל את הבקבוק הטוב ביותר, שנשמר בתנאים האופטימליים.

יקב נטע מתמחה בייצור יינות אדומים, לבנים ורוזה, בדגש על איכות ומחיר נגיש. היינות שלנו מתאפיינים בקלילות וחוויה שלמה של טעם וריח. אנחנו מזמינים אתכם ליהנות משתייה איכותית של ייצור ישראלי במשלוח עד הבית.

כתיבת תגובה