יין ואוכל

NETA WINERY

השילוב המושלם בין יין ואוכל

כדי ליצור שילוב מושלם בין יין ואוכל חשוב להבין איזו מנה מתאימה לאיזה יין. הרעיון הוא שהשניים יכולים לאזן זה את זה ולהעצים את הטעם של כל אחד. במדריך הקרוב נבחן כיצד להשיג את השילוב המושלם.

טעמי היין מופקים ממספר מרכיבים: סוכרים, חומצות, פירות, טאנין ואלכוהול. לאוכל יש גם מרכיבי טעם כשאלו כוללים שומנים, חומצות, מלחים, סוכרים ומרכיבים מרירים. החיבורים הטובים ביותר בין יין ואוכל יהיו אלו אשר כוללים מרכיבים שמשלימים זה את זה, מעניקים עושר של טעמים ומרקמים.

שישה אלמנטים היוצרים את השילוב המושלם בין יין ואוכל

ישנם מספר אלמנטים אשר משפיעים על השילוב בין היין לבין האוכל. האלמנטים הם נגזרת של מאפייני האוכל והאופן בו הם מתערבבים עם היין ובהם: שומן, חומצה, מלח, מתיקות, מרירות ומרקם.

אלמנט השומן

היין אינו מכיל שומן ולכן כאשר מתאימים בינו לבין מאכל שומני יש להביא בחשבון את האיזון הנדרש כשזה מתקבל תודות לחומצה וטאנין. זו הסיבה לכך שלנתח של סטייק שומני יתאים יין מסוג קברנה. הטאנינים המיובשים של היין מרככים את החלבון והשומן של הבקר ובכך “מכינים” את החייך לטעמי הפירות שביין שמשלימים את הטעמים המעושנים והבשרניים של הסטייק.

אלמנט החומצה

החומצה מהווה מרכיב מרכזי הן באוכל והן ביין. כשאנחנו מחפשים יין שיתאים למנה חומצית חשוב לבדוק כי החומציות שבו שווה לפחות לזו שבאוכל. אחרת, היין יקבל טעם תפל ולא נעים. זו הסיבה לכך שהתאמה לסלטים יכולה להיות מאתגרת. כדי להצליח ליהנות מחוויה מושלמת של סלט, כדאי להוסיף לו מעט חריפות ומרירות ו”לקזז” אותה עם יינות כמו סובניון בלאן.

אלמנט המליחות

באופן כללי נראה כי מאכלים מלוחים עשויים להגביל את בחירת היין כיוון שהמלח יכול לגרום לטעם של יינות שמגיעים מחביות עץ אלון להרגיש מרירים. כדי לאזן את הטעמים ולהשיג את החוויה המושלמת כדאי להצמיד למאכלים מלוחים יינות מתוקים. כדוגמה לכך, יין רוזה יכול להתאים למשימה.

אלמנט המתיקות

מתיקות מופיעה במאכלים רבים כולל אלו שמכילים פירות ויש לאזן אותה עם יינות לבנים עשירים כמו שרדונה. לצד מאכלים מתוקים וקינוחים כדאי לשתות יין שאחוז האלכוהול בו גבוה וכך ליהנות מאיזון של הסוכרים. כמו כן לצד הקינוחים כדאי לבחור ביינות קלילים, שטעמם יהיה טוב יותר מטעמו של הקינוח ושישדרגו את החוויה הכוללת.

אלמנט המרירות

על אף שישנן תרבויות שמעריכות את המרירות, לרוב היא נתפסת כלא נעימה ואף מצביעה על הליך פגום של הכנת היין. כאשר יין מריר מוגש לצד האוכל, הוא עלול להגביר את התחושה המרירה הכללית ולגרום לחוויה שלילית.

אלמנט המרקם

האלמנט האחרון החשוב הוא המרקם והטקסטורה. כאן יש לחשוב על קל מול כבד ולהביא בחשבון כי מאכלים קלילים הולכים הכי טוב עם יינות קלילים. לעומת זאת מזונות כבדים יעבדו נפלא עם יינות כבדים. אפשר לנסות לבצע התאמות “הפוכות” אך לשם כך כדאי לבצע בדיקות מקדימות, לבדוק את התגובה של החייך וזאת לפני שמגישים את האוכל והיין לשולחן.

שתפו את המאמר ברשתות

מאמרים נוספים

יתרונותיו הבריאותיים של יין

יתרונותיו הבריאותיים של יין

יין הוא משקה מבוקש בכל העולם, בתרבויות מסוימות לצורך אירועים מיוחדים ובתרבויות אחרות כחלק מחיי היומיום. רמות הצריכה השונות של יין באיזורים שונים ברחבי הגלובוס

יין בפורים

יין בפורים

ההנאה משתיית יין ביהדות נחשבת למצווה והוא תופס מקום של כבוד בכל שולחן יהודי, לצורך קידוש והבדלה וכמובן בחגים. בפורים קיימת מצוות שתיית יין “עד

סוגים של יין

אילו סוגים של יין קיימים בשוק?

בחירת יין שילווה את הארוחה, לא חייבת להיות משימה מורכבת מדי, במיוחד לאור הקלילות שמאפיינת את רוב שותי היין של ימינו – שאמנם לוקחים מאוד